Prominent & Leading Wholesale Trader from Mumbai, we offer vacuum tray dryer vt and rotary vacuum dryers.
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| No Of Trays | 48 Trays |
| Tray Size | 32x16 inch |
| Material Of Construction | SS316L |
| Material | SS316L |
| Heating Medium | Steam |
| Max Operating Temp | 150 C |
| Door Type | Single Door |
| Capacity | 48 trey |
| Model Name/Number | Vacuum tray dryer |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 334000 / Piece Get Latest Price
| No Of Trays | 48 Trays |
| Number Of Tray | 48 |
| Tray Size | 32x16 inch |
| Material Of Construction | SS316L |
| Material | SS316 |
| Number Of Shelves | 2 |
| Heating Medium | Steam |
| Max Operating Temp | 150 C |
| Door Type | Single Door |
| Voltage | 220V |
| Capacity | 48 tery |
| Model Name/Number | VTD |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
₹ 313000 / Piece Get Latest Price
| Working Capacity | 2000 L |
| Capacity(Litre) | 1000 |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Material | SS304L |
| Material Of Construction | SS316 |
| Max Operating Temp | 150 C |
| Motor Power | 3 HP |
| Finishing | Polished |
| GMP Grade | GMP |
| Voltage | 220 V |
| Automatic Grade | Manual |
| Surface Finish | Matt Inside |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Rotary Vacuum Dryers to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India