Our range of products include brand new ss 316 reactor, 2 kl stainless steel chemical reactor, ss reactor and ss 316 reactor.
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Capacity(KL) | 10 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS 316 reactor double limpet coil |
| Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 5 kg |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Finishing | Mirror polish |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Mirror |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 2 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316 |
| Max Pressure | 1 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | Horizontal Orientation |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Brine |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Mirror |
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 2000 L |
| Capacity(KL) | 2 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 2 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS 316 |
| Design Pressure | 3 bar |
| Max Pressure | 3 kg |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Finishing | Mirror polish |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Matte |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1343000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 1 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS316 |
| Design Pressure | 3 bar |
| Max Pressure | 3 kg |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Finishing | Polished |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 111 Piece
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 3 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | Horizontal Orientation |
| Usage/Application | Chemical Industry |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India