We are a leading Wholesale Trader of glass lined reactor, ss 316 reactor ms jacket, ms chemical reactor, 1 kl glass line reactor, ss 316 reactor with ms jacket and ss 316 /304 reactor ms jacket from Mumbai, India.
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | MS jacket |
| Max Pressure | 1 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 234000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Capacity | 5000 Liters |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6-9 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Glass Line Reactor |
| Agitator Type | Anchor |
| Frequency | 60 Hz |
| Material Grade | SS316 |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Internal Mirror |
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Liters |
| MOC | SS316 |
| Design | Jacketed |
| Max temp | 200 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Max Pressure | 3 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Heating | Steam |
| Phase | 3 phase |
| Mounting | Leg |
| Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Mounting Type | Leg Supported |
| Max Pressure | 2 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finishing | Color Coated |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Frequency | 50 Hz |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 253300 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Material Grade | SS 316 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Finishing | Mirror polished |
| Features | Vertical Orientation |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1000 Liters |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Dimple Jacket |
| Max Pressure | 6 kg |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | >5 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 1 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Material Grade | SS316 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 143000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity | 1000 Liters |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Material of Construction | SS 316 |
| Material Grade | SS 316 |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Internal Mirror |
SS Reactor MS Jacket
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 2 KL |
| Capacity | 100 Liters |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Frequency | SS 316 Reactor with MS jacket Anchor type |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Vertical Orientation |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 163000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 1 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 50Hz |
₹ 3231000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Capacity | 5 KL |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 6 kg |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor With Turbine |
| Material of Construction | MS |
| Max Temperature | 250 temperature degree |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Features | Insulated Jacket |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Material | Glass Line Reactor |
| Capacity | >5 KL |
| Usage/Application | Chemical Industry |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India