Offering you a complete choice of products which include reactor with ss limpat coil, ss 316 reactor, ms glass lined reactor, ss 316 double limited coil reactor, ss 316 double limpet coil reactor and glass line reactor.
₹ 323000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 4-5 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Reactor With SS Limpat Coil to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 1 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Paint Coated |
| Features | Vertical Orientation |
| Usage/Application | Chemical Industry |
Designed with a jacket for heating or cooling using steam or chilled water.
Made from SS316, available in 500 L to 5,000 L capacity.
Ideal for temperature-sensitive chemical processes.
Agitator, temperature control, and pressure gauge are standard.
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 2 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | Glass line Reactor |
| Max Pressure | 2 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 50Hz |
₹ 212000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1-2 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS316 |
| Material of Construction | SS 316 |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220V |
₹ 213000 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Capacity | >5 KL |
| Material Grade | Ss316 double limpet coil reactor |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering SS 316 Double limpet coil reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Material | Glass Line Reactor |
| Capacity | 2-3 KL |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering GLASS Line Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India