We are a leading Wholesale Trader of stainless steel liquid mixing tank, ss 316 storage tank and ss storage tank from Mumbai, India.
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10000 L |
| Tank Material | SS316L |
| Mixer Type | Top Entry |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Surface Treatment | Polished |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Storage Material | Water |
| Frequency | 60Hz |
| Power Source | Electric |
₹ 93000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| Storage Capacity | 5001-10000 L |
| Material Grade | SS304 |
| Tank Shape | Horizontal |
| Steel Grade | SS304 |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Material | Chemicals |
| Storage Application | Chemical |
| Application | Chemical |
| Orientation | Horizontal |
| Design Pressure | 3 bar |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Matt |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Dished Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
| Material | Stainless Steel |
₹ 242000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 10001 - 50000 L |
| Capacity | 20000 L |
| Material Grade | SS304 |
| Steel Grade | SS 304 |
| Tank Orientation | Vertical |
| Tank Shape | Vertical |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Application | Chemical |
| Storage Application | Chemical |
| Design Pressure | 3 bar |
| Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
| Usage Industry | Chemical |
₹ 136000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10000L |
| Material Grade | SS 316 |
| Tank Type | Storage Tank |
| Thickness | 5mm |
| Orientation | Vertical |
| Steel Grade | SS 316 |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India