Pioneers in the industry, we offer ss 316 condenser and ss condenser from India.
₹ 9300 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316L |
| Cooling Medium | Brine |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Work Pressure | 5 Kg |
| Condenser Application | Automotive/Vehicular |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Tri Clamp |
| Thickness | 6 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Barnd new Full SS 316 condenser
She'll and tube type condenser
Thickness she'll 6mm
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Water |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Tri Clamp |
| Tube Diameter | 19.05 mm |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316L |
| Plate Heat Exchanger Type | Welded Plate and Frame |
| Cooling Medium | Water |
| Usage/Application | For Food Processing Industry |
| Application | Pharma |
| Medium Used | Oil |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Primary Exchanger Material | Aluminium |
| Maximum Output Flow Rate | 20 m3/hr |
Minimum order quantity: 20 Piece
A plate heat exchanger is a compact heat transfer device that uses multiple thin, corrugated metal plates to separate two fluids, allowing efficient heat exchange between them. It offers a large surface area in a small footprint, leading to high thermal efficiency. Commonly used in HVAC, food processing, and chemical industries, it is easy to clean and maintain. The design allows for flexible capacity by adding or removing plates.
₹ 1334000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Air |
| Application | Pharma, Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
Brand new full SS condenser
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India