Our range of products include shell tube condenser, ss 316 304 condanser full ss condenser ms jacket condanser, ss 316 condenser ms jacket and ms jacket condensers.
₹ 92000 / Piece Get Latest Price
| Type | Shell And Tube |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Design Pressure | Up To 10 bar |
| Design Temperature | Up To 150°C |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Shape | Round |
| Condenser Application | Steam Power Turbine |
| Primary Exchanger Material | Aluminium |
| Work Pressure | 3 bar |
| No Of Passes | 1 Pass |
| Shell Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industruy |
| Tube Layout | Rotated Square |
| Mounting | Horizontal |
₹ 2533000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Material | Stainless Steel |
| Condenser Application | Steam Power Turbine |
| Finishing | Color Coated |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Thickness | 20 mm |
| Tube Diameter | 19 mm |
₹ 93300 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Water |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Condenser Application | Refrigeration |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316 |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Tri Clamp |
| Tube Diameter | 19 mm |
| Thickness | 23mm |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| Cooling Medium | Water And Air |
| Phase | Single Phase |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Application | Chemical Plant |
| Casing Material | Stainless Steel |
| Orientation | Horizontal |
| Surface Finish | Painted |
| End Connection | Flanged |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 19mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shell Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 15 Piece
We are engaged in offering Ms Ss Condensers to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India