We are a leading Wholesale Trader of ss reactor and brand new ss 316 reactor from Mumbai, India.
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 |
| Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 10 kg |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Finishing | Mayt finishing |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Chilled Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Mirror |
| Usage/Application | SS 316 |
SS 316 Reactor Double limpet coil Reactor
₹ 4233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 5 kg |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Material Grade | SS 316 |
| Finishing | Mirror polish |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Chilled Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Surface Finish | Mirror |
| Warranty | 1 Year |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India