Pioneers in the industry, we offer glass line reactor, glass lined reactor, used ss reactor, ms glass lined reactor, used glass line reactor and glass lined reactors from India.
₹ 102000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 L |
| Material | Glass Line Reactor |
| Max Pressure | 4 kg |
| Max Temperature | 100 |
| Brand | GMM |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Glass Line Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 183000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Capacity | 1 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Max Pressure | 3 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Frequency | 50Hz |
| Stand Material | MS |
| Certifications | ASME |
| Manhole Type | Top Manhole |
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Capacity | 5 KL |
| Manufacture Year | 2022 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Batch |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 150–200°C |
| Warranty | Service Support |
Used SS 316 Reactor very good condition capacity 5KL
₹ 333000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 6300 L |
| Capacity | >6 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Mounting Type | Support Lug |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Uesd Glass line Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 100 L |
| Capacity | 1 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Mounting Type | Leg Supported |
| Max Pressure | 4 kg |
| Max Temperature | 190 |
| Brand | GMM make |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
Minimum order quantity: 1 Piece
Glass lineGLRs are typically made from carbon steel with a fused glass lining on the interior surfaces. The glass layer is applied through a high-temperature fusion process to ensure strong adhesion. The reactor may also include agitators, baffles, jackets, nozzles, and sight glasses, all designed to withstand harsh process conditions. Reactor
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | >5 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Mounting Type | Leg Supported |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Stand Material | MS |
| Certifications | ASME |
| Manhole Type | Top Manhole |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India