Pioneers in the industry, we offer gmp jacketed reactor, glass line reactor, brand new ss 316 reactor ms jacket, used ss 316 msjacked reactors, ss double import coil reactor and ss 316 / ss 304 agitated reactor from India.
₹ 1743000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity | 10 Kilolitre |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Half Coil |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Max Pressure | 3 Kg |
| Material | Glass Line Reactor |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Heating Medium | Steam |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
₹ 3423000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2-3 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 1 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 50Hz |
₹ 164300 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Cooling Medium | Brine |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 332000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Red |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Capacity | >5 KL |
| Material Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Mixing Arrangement | Yes |
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Agitator Type | Anchor |
| Capacity | 1-2 KL |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 150°C |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 L |
| MOC | SS316 |
| Design | Jacketed |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Max pressure | 3 bar |
| Max temp | 200 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS316 |
| Voltage | 220V |
| Surface Finishing | Polished |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are enagaged in offering SS 316 Reactor With MS Jacket Capacity 3 KL Working to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 9400 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Capacity | 1000 Liters |
| SS Grade | SS316 |
| Shell Material | Mild Steel |
| Cooling Medium | Water And Air |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Chemical Plant |
| Surface Finish | Painted |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Tube Diameter | 19.05 mm |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India