Wholesale Trader of a wide range of products which include used ss316 ms jacked reactors, ss reactor ms jacket, used ss reactors, full ss 316 condenser, ss 316 jacket reactor and ss condenser tube.
₹ 172000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Capacity | 3 KL |
| Material Grade | SS316 |
| Manufacture Year | 2022 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Continuous |
₹ 234000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Capacity | 5 KL, 1 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 6-9 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Glass Line Reactor |
| Agitator Type | Anchor |
| Features | Vertical Orientation |
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Capacity | >5 KL |
| Manufacture Year | 2021 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Continuous |
| Max Pressure | 6-9 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 150–200°C |
| Warranty | Service Support |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 232000 / Unit Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Water |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Condenser Application | Refrigeration |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS304 |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Thickness | 30mm |
| Tube Diameter | 19 mm |
We are engaged in offering Full Ss 316 Condenser to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 KL |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 143000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Construction Type | Shell And Tube |
| Shape | Straight |
| SS Grade | SS304 |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Cooling Medium | Water |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Diameter | 19.05 mm |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 20mm |
| Condenser Application | Steam Power Turbine |
| Finishing | Polished |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Orientation | Horizontal |
| Length | 15 m |
| End Connection | Tri Clamp |
| Pressure | 10 bar |
| Tube Diameter | 19.05 mm |
| Tube Type | Condenser |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 113000 / Piece Get Latest Price
| Receiver Capacity | 500 L |
| Steel Grade | SS 316 |
| Receiver Type | Vacuum |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 5 Bar |
| Design Pressure | 10 bar |
| Mounting Type | Vertical |
| Connection Type | Flanged |
| Orientation | Vertical Orientation |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Storage Material | Gases |
| Internal Finish | Mirror Polish |
| External Finish | Mirror Polish |
| Power Source | Electric |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India