Offering you a complete choice of products which include brand new ss 316 reactor double limpet coil and ss reactor 316 double limpet coil.
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Litres |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Cooling Medium | Brine |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
Brand new SS 316 Reactor
SS Double limpet coil Reactor
Capacity 5KL to 20KL
Available
Best quality
Gare box Flameproof motor shafting anchor buffle full complete
₹ 353300 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 20000 L |
| Limpet Design Pressure | 10 bar |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Max Design Pressure | 10-15 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Steam |
| Material of Construction | SS 316 |
| Material Grade | SS 316 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Automatic |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India