Our product range includes a wide range of ss 316 reactor with ms jacket, ss 316 ms jacked reactors, ss resever with ms jacket and brand new ss 316 reactor ms jacket.
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 4-5 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Dimple Jacket |
| Max Pressure | 9-12 kg |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Max Temperature | Temperature 250 degree |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Cooling Medium | Brine |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering SS 316 Reactor with MS jacket to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 163000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3-4 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Max Pressure | 9-12 kg |
| Frequency | 60Hz |
| Material | Glass Line Reactor |
| Max Temperature | 200 temperature |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Vertical Orientation |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1000 Liters |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 3 kg |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 150°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Temperature/ Pressure Indicator |
| Heating Medium | Hot Oil |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Orientation | Horizontal |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Chemical Industry |
₹ 5303000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Capacity(KL) | 10 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 9 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Matte |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India