Leading Wholesale Trader of glass lined receiver ms jacket, ss316 chemical reactor, ss 316 reactor with ms jacket, barnd new ss 316 reactor with ms jacket, used ss 316 ms jacked reactors and used ss reactor from Mumbai.
₹ 231300 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Max Pressure | 2 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Frequency | 50Hz |
| Stand Material | MS |
| Certifications | ASME |
| Manhole Type | Top Manhole |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Capacity | 500 L |
₹ 214000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 2000 L |
| Capacity(KL) | 2 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 2 KL |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 3 bar |
| Max Pressure | 5 kg |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Chilled Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Ss Reactor 316 For Chemical Plant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 132000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Features | Vertical Orientation |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Excellent corrosion resistance, especially against acids, chlorides, and high temperatures.
Ideal for pharmaceutical, chemical, food, and cosmetic industries.
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 6 kg |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Material of Construction | SS Reactor |
| Material Grade | SS 316 |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Medium | Steam |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Barnd new SS 316 Reactor MS jacket gare box Flameproof motor shafting anchor buffle
₹ 353000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000–20000 L |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Capacity | 15 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Design Pressure | 6 bar |
| Max Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Max Pressure | 3 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Year Of Manufacture | 2016–2020 |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4.5KL |
| Material Grade | SS316L |
| Manufacture Year | 2022 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Batch |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 150–200°C |
| Warranty | Service Support |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 223300 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Capacity | 8 KL |
| Manufacture Year | 2023 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Batch |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | SS Reactor |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 150–200°C |
| Warranty | Seller Warranty |
Used SS Reactor
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| Material Grade | SS316 |
| Manufacture Year | 2022 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Limpet Coil |
| Usage Type | Continuous |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 200–250°C |
| Warranty | Service Support |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| Material Grade | SS316L |
| Manufacture Year | 2023 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Usage Type | Continuous |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 150–200°C |
| Warranty | Service Support |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 L |
| Capacity(Litre) | Capacity 2000 liter |
| Manufacture Year | 2020 |
| Material Grade | SS316 |
| Agitator Type | Anchor with Turbine |
| Jacket Type | Limpet Coil |
| Usage Type | Batch |
| Finishing | Polished |
| Voltage | 240 V |
| Design Pressure | Up to 3 bar |
| Design Temperature | Up to 150°C |
| Warranty | Seller Warranty |
Minimum order quantity: 4 Piece
A Rotary Vacuum Dryer (RVD) is a cylindrical, jacketed vessel used for drying heat-sensitive and moisture-rich materials under vacuum. It rotates slowly, ensuring uniform drying by continuously tumbling the product, enhancing heat transfer and preventing clumping. The vacuum environment lowers the drying temperature, making it ideal for pharmaceuticals, chemicals, and food industries. Constructed from stainless steel, it ensures hygiene, corrosion resistance, and easy discharge of the dried material.
₹ 92000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 L |
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | Chemical Grade |
| Voltage | 240 V |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India