Our range of products include agitated nutsche filter dryer and, agitated nutsche filter dryer, agitated nutsche filters, agitated nutsche filter dryer anfd and agitated nutsch filter dryer anfd.
₹ 533000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Upto 5000L |
| Moc | SS316L |
| Design Pressure | 6 Bar |
| Flow Rate | 3000 m^3/hr |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Filter Area | 2 m² |
| Drive Type | Top Drive |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Body Material | SS 316L |
| Finishing | Mirror polish |
| Shape | 5000 liter |
| Usage | Chemical |
| Phase | Three Phase |
| Vessel Diameter | 1000 mm |
| Agitator Speed | 20 RPM |
| Vessel Height | 1600 mm |
| Sealing Type | Stuffing Box |
₹ 5233000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Upto 5000L |
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Body Material | Stainless Steel SS 316 |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Valve Size | 1/2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are enagaged in offering Agitated Neutsche Filter drya to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 313000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Upto 5000L |
| Moc | SS316L |
| Design Pressure | 3 Bar |
| Filter Area | 1 m² |
| Drive Type | Top Drive |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Chemical |
| Phase | Three Phase |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Agitator Speed | 10 RPM |
| Vessel Height | 800 mm |
| Sealing Type | Mechanical Seal |
| Voltage | 210V |
| Power Source | Electric |
Our company has gained name and fame in presenting Agitated Nutsche Filters.
₹ 633300 / Piece Get Latest Price
| Working Volume | 2000–5000 L |
| Capacity | 5001-10000L |
| Body Material | SS 316 |
| Moc | SS316L |
| Operation Pressure | Pressure 3 bar |
| Design Pressure | 6 Bar |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Filter Area | 5 m² |
| Heating Media | Thermic Fluid |
| Drive Type | Top Drive |
| Agitator Drive | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
| Discharge Type | Bottom Discharge |
| Phase | Single |
₹ 443000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5001-10000L |
| Moc | SS316L |
| Design Pressure | 6 Bar |
| Automation Grade | Automatic |
| Filter Area | 3 m² |
| Drive Type | Top Drive |
| Material | SS 316 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Usage | Chemical |
| Phase | Single Phase |
| Agitator Speed | 20 RPM |
| Sealing Type | Stuffing Box |
| Voltage | 240 V |
Minimum order quantity: 2 Piece
We are engaged in offering Agitated Nutsch Filter Dryer Anfd to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India