Providing you the best range of glass lined reactor and glass line reactor with effective & timely delivery.
₹ 232000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 6300 L |
| Capacity | >5 KL |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Design Pressure | 6 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Design Temperature | 300°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Mounting Type | Leg Supported |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Max Pressure | 7 kg |
| Finishing | Mirror finishing |
| Stand Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50Hz |
| Manhole Type | Top Manhole |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-380V |
Minimum order quantity: 5 Piece
Our company holds immense experience in this domain and is involved in offering a wide assortment of Color Coated Stainless Steel Glass Lined Reactor.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Capacity | 1 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 6 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Leg Supported |
| Max Pressure | 3 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Finishing | Polished |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
Minimum order quantity: 5 Piece
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India