Providing you the best range of shell and tube heat exchanger, stainless steel heat exchangers, ss304 ms jacket industrial heat exchanger and heat exchangers with effective & timely delivery.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Firoz Steel |
| Heat Transfer Type | Condensers |
| Usage/Application | Hydraulic and Industrial Process |
| Medium Used | Oil |
| Flow Type | Parallel Flow |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Flow Rate | 50 lpm |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 100 L |
| Outlet Temperature | 250 |
| Inlet Temperature | 100 degree c |
| Heat Exchanger Type | Shell and Tube |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | For Pharmaceutical Industry |
| Heat Transfer Type | Condensers |
| Medium Used | Oil |
| Flow Type | Parallel Flow |
| Brand | Firoz Steel |
| Outlet Temperature | 250 |
We Zaid steel are expert in making of reactor vessel tank condenser receiver tank and sparkler filter and centrifuge
₹ 125000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | All |
| Type | Plate |
| Medium Used | All |
| Grade | SS 304/ SS 316 condenser |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 - 440 V |
| Surface Finish | Coated |
| Capacity | 5 square metre to 300 square metre condanser |
Minimum order quantity: 20 Unit
Our company is the foremost in offering Stainless Steel Heat Exchangers.
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Thermax |
| Type | Tube |
| Usage/Application | Hydraulic and Industrial Process |
| Capacity | 50 kW |
| Medium Used | Oil |
| Maximum Working Pressure | 0.25 MPa |
| Inlet Temperature | 100 degree c |
| Material | MS |
| Flow Rate | 10 lpm |
| Heat Exchange Area | 10 m2 |
| Grade | SS304 |
| Power | 1.0-24.0 kw |
Minimum order quantity: 4 Piece
An SS304 MS jacket industrial heat exchanger is a robust unit designed for efficient heat transfer between two fluids in industrial processes. The inner contact surface is made of stainless steel 304 (SS304), offering excellent corrosion resistance and hygienic properties, making it suitable for food, chemical, and pharmaceutical applications. The outer jacket is made of mild steel (MS), providing structural strength and cost efficiency. The MS jacket allows for heating or cooling media (like steam or water) to circulate around the SS304 core. This dual-material construction balances performance, durability, and cost.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Heat Transfer Type | Condensers |
| Usage/Application | For Food Processing Industry |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India