Pioneers in the industry, we offer automatic chamber filter press, ss sparkler filter (zero hold up), ss 316 and ss 304 zero hold up filter press and industrial sparkler filter press from India.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Plate Size | 630 x 630 mm |
| No. Of Plates | 40 Plates |
| Filtration Capacity | 2000-3000 litres/hr |
| Plate Shifting | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Structure Material | PP And MS |
| Body Material | Stainless Steel/ PP FRP |
| Plate Material | PP |
| Cake Discharge | Auto Discharge |
| Max Pressure | 7 Bar |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
Banking on the skills of our qualified team of professionals, we are involved in providing Automatic Chamber Filter Press.
₹ 236000 / Piece Get Latest Price
| Filter Area | 1 m2 |
| Plate Dia | 18 inch |
| Shell Material | SS316 |
| No. of Plates | 18 plates |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| No of Plates | 18 Plates |
| Flow Rate | 5000 LPH |
| Gasket | Viton |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Mounting | Trolley Mounted |
| Application | Chemical |
₹ 134000 / Piece Get Latest Price
| Filtration Capacity | 500 litres/hr |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Filter Area | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Plates | 3 |
| No Of Plates | 10 |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 83000 / Piece Get Latest Price
| Plate Size | 800 x 800 mm |
| Filtration Capacity | 2 m3/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Plate Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Structure Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 7 Bar |
| No. of Plates | 10 |
| Filter Media | Polyester Cloth |
| Cake Thickness | 25 mm |
| Application | Chemical |
| Frequency | 50Hz |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316 |
| Voltage | 220-380V |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 250 L/H |
We have carved a niche amongst the most trusted names in this business, engaged in offering a comprehensive range of Industrial Sparkler Filter Press.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India