Our product range includes a wide range of brand new ss 316 reactor 5 kl, ss reactor double limpet coil, ss 316 chemical reactor with ss double limpat coil, ss 316 reactor, ss 316 reactor with ss double limpet coil and used ss reactor.
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Design Pressure | 1-10 Bar |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Capacity | 5000 L |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Brine |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Internal Mirror |
₹ 443000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 20000 L |
| Capacity | 500 Litres |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Max Pressure | 1 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Steam |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
₹ 313000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Litres |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Design Pressure | 3 bar |
| Max Pressure | 15 kg |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Material Grade | SS 316 |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Phase | Three |
| Cooling Mode | Air Cooled |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 240 V |
| Surface Finish | Matte |
We are engaged in offering SS 316 chemical reactor with SS double limpat coil to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 7 KL capacity |
| Reactor Type | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 Reactor with MS jacket |
| Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 15 kg |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Features | Vertical Orientation |
| Usage/Application | Chemical Industry |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering SS 316 Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 93000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1000 Litres |
| Limpet Design Pressure | 3 bar |
| Max Pressure | 3 kg |
| Agitator Type | Anchor With Turbine |
| Reactor Design Pressure | 3 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Medium | Steam |
| Material of Construction | SS 316 SS 304 |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 5 Piece
SS 316 Reactor capacity 1000 liter
₹ 104000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Capacity | 5 KL |
| Manufacture Year | 2022 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Limpet Coil |
| Usage Type | Continuous |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 200–250°C |
| Warranty | Service Support |
SS 316
₹ 333000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 2 KL |
| Storage Capacity | 1 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316 |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Features | Vertical Orientation |
₹ 133000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4-5 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 380 Temperature |
| Material of Construction | SS 316 Reactor |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India