Our product range includes a wide range of ss 316 reactor double limpet coil reactor, ss chemical reactors, stainless steel chemical reactor, ss 316 reactor with ms jacket and stainless steel pressure vessel.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Material Of Construction | SS316 |
| SS Grade | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Design Pressure | 6 bar |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 300°C |
| Heating Medium | Steam |
| Agitator Type | Anchor |
| Cooling Medium | Brine |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
SS 316 Reacter double Limpet coil
Gare box Flameproof motor shafting anchor buffle full complete
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Design Pressure | 10 bar |
| Design Temperature | 300°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Mirror |
Minimum order quantity: 10 Piece
SS 316 Double limpet coil Reactor capacity 10KL working
₹ 323000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Brine |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-440 V |
| Surface Finish | Matte |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
Owing to our in-depth knowledge of this domain, we are specialized in providing Stainless Steel Chemical Reactor.
₹ 234000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Cooling Water |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Surface Finish | Mirror |
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 1000 L |
| Steel Grade | SS 316L |
| Design Pressure | 5 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 1-10 Bar |
| End Type | Dish End |
| Application | Chemical |
| Orientation | Vertical Orientation |
| Flow Rate | 200 |
| Capacity | 1000 L |
| Stirring speed | 55 rpm |
| Temperatures Range | 350 d |
| Material Grade | SS 316-304 |
| Gases Used | Oxygen |
| Storage Material | Gases |
| Country of Origin | Made in India |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India