Leading Wholesale Trader of ss 316 vacuum receiver tank, ms storage tank and ss receiver tank from Mumbai.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Storage Capacity | 1000-5000 L |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Capacity(litre) | 1000 L |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 L |
| Material | MS |
| MOC | MS |
| Tank Shape | Vertical |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | MS |
| Application | Chemical |
| Storage Application | Chemicals |
| Design Pressure | 1 bar |
| Coating Type | MS |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Installation Type | Above Ground |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Dished Bottom |
Minimum order quantity: 20 Piece
We are engaged in offering MS Receiver Tank to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 83000 / Piece Get Latest Price
| Receiver Capacity | 1000 L |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS 316 |
| Storage Capacity(litre) | 1000 L |
| Receiver Type | Vacuum |
| Tank Orientation | Vertical |
| Design Pressure | 10 bar |
| Mounting Type | Vertical |
| Connection Type | Flanged |
| Internal Finish | Mirror Polish |
| External Finish | Mirror Polish |
| With Skid | Yes |
| Capacity Range | 1000 liter |
| Function | 1200 liter |
| Maximum Pressure | 7kg pressure |
| Effective Delivery Volume | 3 days |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India