Providing you the best range of ss 316 condenser, full ss 316 condenser, full ss 316 condanser and full ss condenser with effective & timely delivery.
₹ 193000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS304 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | For Pharma Industry |
| Application | Pharma |
| Heat Transfer Type | Condensers |
| Flow Type | Hybrid Flow |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Orientation | Horizontal |
| Material | Mild Steel |
| End Connection | Flanged |
| Tube Diameter | 19 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 83000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Work Pressure | 10 bar |
| Condenser Application | Steam Power Turbine |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Tube Diameter | 19 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9430 / Piece Get Latest Price
| Tube Diameter | 19 mm |
| Phase | Single Phase |
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Tube Diameter | 19 mm |
| Heat Transfer Type | Condensers |
| Phase | Three Phase |
| Condenser Application | Refrigeration |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Phase | Single Phase |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Condenser Application | Steam Power Turbine |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316 |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Tri Clamp |
| Tube Diameter | 19 mm |
| Thickness | 25mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
We are engaged in offering Brand New SS 316 Condanser 15 isqmt 20 isqmt to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India