Our range of products include ms storage tank, ss 316 reactor with ss single limpat coil, ss reactor ss condanser ss tank and brand new ss 316 reactor ss double limpet coil.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 15000 L |
| MOC | MS |
| Tank Shape | Vertical |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | IS 2062 |
| Capacity | 5000-10000 L |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Application | Chemical |
| Storage Application | Chemicals |
| Design Pressure | 3 bar |
| Installation Type | On Stand |
| Coating Type | MS |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Materials | MS |
| Brand | MS Storage tank |
| Steel Grade | MS |
| Size | 100 liter to 100 KL |
| Top Type | Conical Top |
| Bottom Type | Flat Bottom |
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 7500 L |
| Capacity(KL) | 2 KL |
| Capacity | 1000 Litres |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 2 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS316 |
| Phase | Three Phase |
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20000 L |
| Storage Capacity | 10001 - 50000 L |
| Tank Shape | Vertical |
| Steel Grade | SS316 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Storage Application | Chemical |
| Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Tank Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 143000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Litres |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor With Turbine |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Coil Material | SS304 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India