₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15000 L |
| Material Grade | SS316 |
| Manufacture Year | 2022 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Limpet Coil |
| Usage Type | Continuous |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | 200–250°C |
| Warranty | Service Support |
Used SS Reactor capacity 15KL
Double limpet coil Reactor
Gare box Flameproof motor shafting anchor buffle full complete
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Basket Diameter | 450 mm |
| Working Capacity | 100 kg |
| Type | Top discharge |
| Bowl Speed | 1400 rpm |
| Material | SS316 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mounting Type | Four point |
| Phase | Three Phase |
| Power Supply | 440 V |
Minimum order quantity: 3 Piece
SS 316 Centrifuge
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000–10000 L |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Max Design Pressure | 6 bar |
| Max Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Year Of Manufacture | After 2020 |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
Used SS Reactor double limpet coil Reactor very good condition best quality
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Receiver Capacity | 1000 L |
| Contact Material | SS 304 |
| Chemical Type | Acidic |
| Design Pressure | 3 bar |
| Mounting Type | Fixed Mounted |
| Connection Type | Flanged |
| Internal Finish | Mirror Polish |
| With Level Gauge | Yes |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Vacuum Dryer |
| Drying Capacity | 100–250 kg/hr |
| Heating Source | Steam |
| Operation Mode | Continuous |
| Application | Chemical |
| Body Material | SS316 |
| Max Temperature | 150°C |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Flow Type | Counter Current |
Minimum order quantity: 3 Piece
SS 316 vacuum tery deyar 24 tery GMP model
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Water |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Tube Diameter | 31.8 mm |
SS Condenser 316 she'll and tube condenser
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India