Pioneers in the industry, we offer brand new ss 316 reactor, ss 316 reactor ms jacket, ss 316 industrial centrifuge machine, 500 l glass lined reactor, 316 used ss reactor and used ss 316 reactor limpet coil from India.
₹ 463000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Material Grade | SS 316 |
| Mixing Arrangement | Anchor starter |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Cooling Mode | Chilled Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Barnd New SS 316 Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | >3 KL |
| SS Grade | SS316L |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 300°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Mirror |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Max Pressure | 6 kg |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Material of Construction | chemical |
| Material Grade | ss316/ss304 |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating Medium | Steam |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Type | Top discharge |
| Capacity | 200 kg |
| Motor Power | 10 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Bowl Speed | 1400 rpm |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting Type | Suspended |
| Phase | Three Phase |
| Power Supply | 440 V |
| Application | Pharma plant, Chemical plant, Food processing |
| Grade | SS 316 |
| Finish | Mirror finishing |
₹ 213000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 2000 L |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Max Pressure | 3 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Frequency | 50 Hz |
| Stand Material | MS |
| Certifications | ASME |
| Capacity | 1 KL |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Material Grade | SS316 |
| Capacity | 5 KL |
| Manufacture Year | 2022 |
| Storage Material | Oil |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Limpet Coil |
| Usage Type | Batch |
| Max Pressure | 5 kg |
| Max Design Pressure | 5 Bar |
| Design Pressure | 3–6 bar |
| Design Temperature | Above 250°C |
| Warranty | Service Support |
We are engaged in offering High Pressure Reactor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 314000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Capacity | 3000 Litres |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 5 kg |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Reactor Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Material Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Phase | Single Phase |
| Drive Type | Top Entry |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 220V |
₹ 343300 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 7 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 2 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
A basic reactor made from SS304 or SS316, ideal for mixing, blending, and low-pressure reactions.
Available in capacities from 100 L to 10,000 L.
Used in chemical, cosmetic, and food industries.
Equipped with a mechanical agitator and optional heating coil.
₹ 3230000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 Reactor MS jacket type |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Max Temperature | 6Kg |
| Cooling Mode | Brine |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Internal Mirror |
| I Deal In | New and Second Hand |
₹ 133000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Liters |
| Max Pressure | 6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Temperature/ Pressure Indicator |
| Usage/Application | Chemical Industry |
A basic reactor made from SS304 or SS316, ideal for mixing, blending, and low-pressure reactions.
Available in capacities from 100 L to 10,000 L.
Used in chemical, cosmetic, and food industries.
Equipped with a mechanical agitator and optional heating coil.
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2-3 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
Minimum order quantity: 5 Piece
Glass-lined reactors provide excellent resistance to a wide range of acids, alkalis, and solvents, making them suitable for processes involving aggressive chemicals. They are particularly resistant to hydrochloric acid, sulfuric acid, and organic solvents, while being less suitable for hydrofluoric acid and strong caustics at high temperature.
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Capacity | >10000 L |
| Brand | 316 |
| Storage Material | Oil |
| Material Grade | SS 316-304 |
| Material of Construction | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | Zaid steel |
₹ 213000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | >5 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Max Pressure | 12-15 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS 316 Reactor with MS limpat coil |
| Material of Construction | Reactor with MS limpat coil |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 413000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 KL |
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Max Pressure | 1 kg |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Zaid Steel |
| Color | Red |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220V |
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3-6 kg |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 143000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 L |
| Capacity(Litre) | 2000 L |
| Kettle Type | Vertical |
| Body Material | SS316 |
| Tilting Arrangement | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Pressure | 5 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Temperature | 160°C |
| Mounting Type | Skid mounted |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Steam Inlet | Double inlet |
| Application | Pharma |
Minimum order quantity: 2 Piece
SS 316 steam jacket kettle
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India