Providing you the best range of ms rubber lining centrifuge, glass line reactor zero plug, shell and tube heat exchanger, ss 316 condenser, ss condenser with ms jacket and sparkler filter with effective & timely delivery.
₹ 133000 / Piece Get Latest Price
| Type | Top discharge |
| Capacity | 100 L |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Bowl Speed | 1400 rpm |
| Automation Grade | Manual |
| Mounting Type | Suspended |
| Phase | Three Phase |
| Power Supply | 415 V |
| Application | Chemical plant |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | Zaid Steel |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
₹ 185300 / Unit Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Color | Yellow |
| Lighter Type | Gas Lighter |
| Usage/Application | Industrial |
| Pin Type | Zero plug |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Voltage | 220V |
| Material | Stainless Steel |
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Zaid Steel |
| Heat Transfer Type | Double Pipe |
| Usage/Application | Hydraulic and Industrial Process |
| Medium Used | Oil |
| Material | Steel |
| Flow Type | Cross Flow |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Flow Rate | 200 lpm |
₹ 132000 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Water |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Work Pressure | 6 to 10 kg |
| Condenser Application | Refrigeration |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316 |
| Tube Diameter | 19.05 mm |
| Thickness | 1.6/2 mm |
Minimum order quantity: 25 Piece
We are engaged in offering SS 316 and SS 304 Condanser to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Construction Type | Shell And Tube |
| SS Grade | SS316 |
| Cooling Medium | Chilled Water |
| Application | Chemical |
| Heat Duty | Up To 100 kW |
| Surface Finish | Mirror finish |
| Orientation | Horizontal |
| End Connection | Flanged |
| Tube Diameter | 19.05 mm |
| Material | SS 316 condanser with MS jacket SS tube |
| Flow Rate | 6 to 8 Kg |
| Resistance Temperature | 150 Degree |
| Usage | chemical, Pharma Plants |
| Thickness | All type of thickness |
| Length | All Length |
| Casing Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 101 Piece
We are engaged in offering SS condenser with MS jacket to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Filter Area | 0.5 m2 |
| Plate Dia | 18 inch |
| Shell Material | SS316L |
| No. of Plates | 4 |
| Usage/Application | High Performance Liquid Chromatography |
| Design | Plain |
| Filter Type | Sparkler |
| Material | SS |
| No of Plates | 18 Plates |
| Flow Rate | 3000 LPH |
| Gasket | PTFE |
| Surface Finish | Polished |
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Basket Diameter | 400 mm |
| Capacity | 100 L |
| Country of Origin | Made in India |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India