We are a leading Wholesale Trader of ss 316 reactor with ms jacket, glass lined reactor, ss316 limpet coil reactor, used glass line reactor, ss 316 reactor ms jacket and ss316 chemical reactor from Mumbai, India.
₹ 333000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Capacity | 10 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Material of Construction | SS 316 |
| Frequency | MS Jacket |
| Heating Mode | Thermic Oil |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Mirror |
₹ 363000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 4 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | Galss line Reactor |
| Max Pressure | 1 kg |
| Brand | Zaid Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 60Hz |
₹ 453000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Litres |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 7 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor With Turbine |
| Reactor Design Pressure | 3 bar |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Coil Material | SS316 |
| Drive Type | Top Entry |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 5000 Liters |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| SS Grade | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Material | Stainless Steel |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Mode | Steam |
| Cooling Mode | Chilled Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Internal Mirror |
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4-5 KL |
| Max Pressure | 9-12 kg |
| Max Temperature | 300 temperature |
Minimum order quantity: 4 Piece
We are engaged in offering SS 316 Reactor with MS jacket to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design Pressure | 3 bar |
| Material | Glass Line Reactor |
| Design Temperature | 150°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Mounting Type | Support Lug |
| Glass Lining Grade | Blue |
| Stand Material | MS |
| Certifications | CE |
| Manhole Type | Top Manhole |
₹ 333000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(KL) | 1 KL |
| Capacity | 100 Liters |
| Max Pressure | 5kg |
| Frequency | 60Hz |
| Material | Glass Line Reactor |
| Material Grade | SS316 |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Vertical Orientation |
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 5000 L |
| Vessel Material | SS 316 |
| Jacket Type | Dimple Jacket |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 1-10 Bar |
| Heating Medium | Steam |
| Jacket Design Pressure | 5 bar |
| Agitator Type | Anchor |
| Capacity | 5000 L |
| Vessel Dimensions | 2500 mm L 1900MM DIA |
| Weight | 3.5 tonne |
| Orientation | Vertical |
| End Type | Dish End |
| Insulation | Not Insulated |
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 12 KL |
| MOC | SS316L |
| Storage Capacity | 12 KL |
| Design | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS316 |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Max Pressure | >15 kg |
| Features | Vertical Orientation |
| Heating | Oil |
| Finish | Internal mirror |
| Automation Grade | Manual |
| Mounting | Leg |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 5 Piece
We Zaid Steel Are experts in Making of Reactor Storage Vesssels Condensor Reciever Tank And Sparkler Filter, Ceterfuge
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India