Our product range includes a wide range of ss storage tank 50 kl, s.s. storage tank, ss receiver tank, stainless steel mixing vessel, ss chemical storage tank and ss chemical storage tanks.
₹ 403000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 KL |
| Material Grade | SS304 |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Chemical |
| Design Pressure | 1 bar |
| Storage Material | Oil |
| Usage/Application | Chemical |
| Surface Finish | Matt |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
₹ 253000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | More than 50000 L |
| Material Grade | SS304 |
| Tank Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Application | Pharma |
| Design Pressure | 3 bar |
| Surface Finish | Matt |
| Top Type | Conical Top |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
Minimum order quantity: 5 Piece
SS Storage tank capacity 25KL very good condition thickness 5mm shell 6mm top dish bottom Dish
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 1500 L |
| Material | SS |
| Design Pressure | 8 bar |
| Storage Capacity(litre) | 1500 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | Stainless Steel 316 |
| Pressure Rating(psi) | 100 |
| Tank Coating | Red Oxide Primer |
| Compressor Power | 3 HP |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Certification | IS 2825 |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Surface Finish | Polished |
| 500 kg | SS Receiver tank 6mm thiknsee |
₹ 94000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 1000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Capacity | 1000 Liters |
| Agitator Type | Anchor |
| Material | SS 316 |
| Motor Power | 3.7 kW |
| Height | Length 6 feet |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Chemical |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Shaft Seal Type | Stuffing Box |
SS 316 agitator tank capacity 1.5KL
₹ 93000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 1001 - 2000 L |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Application | Chemical |
| Design Pressure | 3 bar |
| Surface Finish | Mirror |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Wall Thickness | 8mm |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Dished Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Ss Chemical Storage Tank to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20000 L |
| Storage Capacity | 20000 |
| Steel Grade | SS 316 |
| Material Grade | SS 316 |
| Tank Shape | Vertical |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Tank Type | Storage Tank |
| Storage Application | Chemical |
| Thickness | 5mm |
| Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Features | Leg Support |
| Insulation | Non Insulated |
| Finish | Mirror Polish |
| Usage Industry | Pharmaceutical |
| Top Type | Closed Top |
| Pressure Rating | Atmospheric |
Minimum order quantity: 5 Piece
SS storage tank 25000 liter
SS storage tank vertical type
Liquid Store tank
₹ 243000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Mounting Type | Platform Mounted |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Automation Grade | Manual |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 244300 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 10001 - 50000 L |
| Material Grade | SS304L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Application | Chemical |
| Design Pressure | 3 bar |
| Shape | SS 316 |
| Atmospheric Pressure | 25KL |
| Wall Thickness | Thickness 5mm |
₹ 323000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | More than 50000 L |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
₹ 223000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000-10000 L |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Filter Area | 1 m2 |
| Plate Dia | 18 inch |
| Shell Material | SS316 |
| No. of Plates | 15 |
| Material | Stainless Steel |
| No of Plates | 18 Plates |
| Flow Rate | 5000 LPH |
| Gasket | Silicone |
| Tank Orientation | Vertical |
| Mounting | Skid Mounted |
| Application | Chemical |
| Motor Power | 3 HP |
| Material Grade | SS 304 |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Stainless Steel Sparkler Filter to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 5000 L |
| Steel Grade | SS 316L |
| Agitator Type | Anchor |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Chemical |
| Internal Finish | Matt Finish |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Orientation | Vertical |
| End Type | Dish End |
| Top Cover Type | Open Top |
| With Jacket | No |
| Bottom Type | Dished Bottom |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 153000 / Piece Get Latest Price
| Design | 14 inch 10 palet |
| Filter Type | Sparkler filter |
| Material | SS 316 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 341000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 10001 - 50000 L |
| Oil Type | Engine Oil |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Uses/Application | Chemical/Oil |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Installation Type | Above Ground |
| Application | Chemical |
| Shape | Rectangular |
| Design Pressure | 3 bar |
| Orientation | Vertical |
| Surface Finish | Matt |
| Surface Finishing | Polished |
| Wall Thickness | 22mm |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Dished Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India