Our product range includes a wide range of ss316 tray dryer size 96/48/24, vacuum tray dryer size 96/48/24/, ss 316 96/48/24 tray dryer brand new and stainless steel tray dryer.
₹ 303000 / Piece Get Latest Price
| No Of Trays | 96 Trays |
| Tray Size | 32x16x1.25 inch |
| Contact Material | SS316 |
| Heating Media | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Source | Electric |
| Max Temp | 120 C |
| Door Type | Double Door |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Insulation Thick | 50 mm |
| Blower Power | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Number Of Tray | 96/48/24 |
₹ 234000 / Piece Get Latest Price
| No Of Trays | 24 Trays |
| Tray Size | 32x16 inch |
| Material Of Construction | SS316 |
| Heating Media | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Medium | Steam |
| Max Operating Temp | 120 C |
| Door Type | Single Door |
| Automation Grade | Automatic |
| GMP Grade | Non GMP |
| Tray Material | SS316 |
| Vacuum Level | 5 mbar |
| Number Of Tray | 24 |
| Capacity | 96/48/24/ |
Minimum order quantity: 51 Piece
We are engaged in offering Vacuum Tray Dryer size 96/48/24/ to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 334000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Heating Media | Electrical/steam both |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Ss 316 96/48/24 tray dryer brand new to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 353000 / Piece Get Latest Price
| No Of Trays | 24 Trays |
| Number Of Trays | 24 |
| Tray Size | 32x16x1.25 inch |
| Contact Material | SS316 |
| Heating Source | Steam |
| Max Temp | 120 C |
| Door Type | Single Door |
| Material Grade | SS 316 and SS 306 |
| Insulation Thick | 75 mm |
| Blower Power | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric /steam |
| Voltage | 220-440 V |
| Weight | 55kg |
| Power | 2.5 kW |
Minimum order quantity: 5 Piece
A stainless steel tray dryer is used for drying wet materials like powders, granules, and crystals in industries such as pharmaceuticals, chemicals, and food processing. Made entirely of SS304 or SS316, it offers excellent corrosion resistance, hygiene, and durability. The dryer uses heated air circulated uniformly through perforated trays to ensure consistent drying. It supports GMP compliance and is easy to clean and maintain, making it suitable for sanitary applications.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India