Offering you a complete choice of products which include industrial centrifuge machine.
₹ 163000 / Piece Get Latest Price
| Type | Top discharge |
| SS Grade | SS 316 |
| Head | 20 m |
| Motor Power | 5 HP |
| Discharge | 10 m³/hr |
| Capacity | 100 liter |
| Material | Stainless Steel |
| Bowl Speed | 1400 rpm |
| Pump Mounting | Horizontal |
| Automation Grade | Automatic |
| Seal Type | Hygienic Seal |
| Is It Portable | Portable |
| Application | Chemical |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Connection Type | Flanged |
| Voltage | 220V |
| Speed | 2900 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 4 Piece
We are engaged in offering centrifuge SS to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Firoz Khan (CEO)
Zaid Steel
507, SRA Buldg No A-9, Type III, G M Link Road, Chembur Govandi West, Mumbai - 400071, Maharashtra, India